Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

07.07.2012r. Relacja na Żywo

2012-07-07 07:57:23, komentarzy: 0

23:16-MCS wędruje dalej. Najgroźniejsza jest jego centralna część, która wchodzić będzie nad północno-zachodnie regiony województwa Mazowieckiego. Bardzo groźnie wygląda także rdzeń burzowy w okolicach Torunia. Tam odbiciwość radarowa dochodzi i przekracza 60dBz co świadczy o opadach gradu. Linia szkwału porusza się dość szybko, ponieważ nawet ponad 60km/h. Układ porusza się w kierunkach północno-wschodnich z tendencją przesuwania na wschód.

 

22:39-Od Wielkopolski, przez Łódzkie po Śląskie przemieszcza się niedoszły jeszcze Mezoskalowy Układ Konwekcyjny. Lada moment nawałnica przejdzie przez Łódź. Układ ten stale będzie się umacniał, tworząc długi i groźny układ liniowy. Burzowa noc zapowiada się od województwa Pomorskiego, przez Kujawsko-Pomorskie, Łódzkie, Mazowieckie, Świętokrzyskie, Małopolskie a późną nocą także Podlaskie, Lubelskie po Podkarpackie. Za chwilę więcej informacji.

 

20:19-Nad Polską stale przybywa komórek burzowych. Niektóre z nich niosą niebezpieczne zjawiska pogodowe. Nad zachodnią Lubelszczyzną utworzyła się superkomórka burzowa, która szybko przybiera na sile. Może nieść opady gradu podobnie jak i inne chmury burzowe z odbiciwością radarową powyżej 60 dBz. Niebawem klaster burzowy dojdzie do centrum kraju. 

 

16:25- Burze rozciągają się od północnych przedmieści Warszawy przez Ostrołękę po Suwałki. Mocno grzmi także od Bydgoszczy przez Chojnice, Miastko po Słupsk i Lębork. Błyskawice niebo przecinają także w województwie Lubuskim, Dolnośląskim, lokalnie na południu Wielkopolskiego oraz Łódzkiego. Konwekcja ruszyła także w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. Wieczorem burz będzie znacznie więcej i będą dużo gwałtowniejsze, pojawią się także w pozostałych regionach kraju.

 

16:13- W piątek w miejscowości Walentynowo (Mazowieckie) w wyniku uderzenia pioruna zapaliła się stodoła. - Podczas gaszenia ponownie doszło do wyładowania atmosferycznego w już palącą się stodołę. Rażony piorunem został strażak Ochotniczej Straży Pożarnej. Został przewieziony do szpitala. Jego stan jest stabilny - powiedział Frątczak. To obala mit, że piorun nigdy nie uderza dwa razy w to samo miejsce.


14:16 - Coraz więcej na terenie Polski notuje się burze które swoim przebiegiem będą gwałtowne. Już teraz notujemy je w  Warmińsko Mazurskim, Pomorskim, Zachodnio Pomorskim, Dolnośląskim, także w Lubelskim mamy do czynienia z konwekcja która objawia chmury burzowe.  W tym przypadku najgroznieszje burze są w Bartoszycach (WM) oraz w Grzmiący (ZP). Z każdą godziną będzie ich coraz więcej, uważajmy na nie, mogą nieść silne wręcz niszczące porywy wiatru, opady gradu które największe nie powinny przekroczyć 5 cm! oraz nawalne opady deszczu. Prosimy o ostrożność!
11:45 - Słabe burze notujemy na obrzeżach województwa Pomorskiego oraz Zachodnio-Pomorksiego gdzie przechodzą burze związane z wcześniejszym Mezoskalowym SystemEM Konwekcyjnym. jeszcze raz przypomnimy iż za MCS tworzyły się komórki burzowe które po chwili utworzyły linie burz ciągnących od Kościerzyna do Grudziąca przemieszczając się w kierunku północnym. Jak widać w tym czasie ta owa już postać wielokomórkowa pozostała na Pomorzu dając silniejsze opad deszczu oraz mało wyładowań atmosferycznych. Teraz lekka konwekcja pojawia się już na północno-wschodniej Lubelszczyznie gdzie z każdą chwilą jest coraz więcej cumulusów i stale puchną. Na pewno w większości województw takowe się pojawiają. To oznacza w godzinach popołudniowych głęboką konwekcję.


10:22-Jak widzicie nasz portal jako jedyny prowadzi codziennie obszerne relacje na żywo, wydaje najświeższe prognozy, ostrzeżenia. W shoutboxie możemy porozmawiać na wszystkie tematy (o czym przekonaliście się wczoraj). W ostatnich dniach notujemy rekordowe dzienne ilości wyświetleń naszego portalu. W piątek (wczoraj) portal fanimeteo.pl miał 14 764 wyświetleń, w czwartek 12 793 wyśw., podobnie w dniach poprzednich. Dziękujemy, że jesteście z nami. Dziś znowu będzie się działo! 

 

9:48 - MCS znad Północnych dzielnic Pomorskiego odszedł z naszych rejonów, tymczasem za nim powstałe dawno formacje liniowe przybrały postać wielokomórkową i podążają ku północy nasuwając na "Starogard Gdański" oraz znowu "Lębork".  My zrobimy krótką przerwę w relacji. Niedługo wrócimy pełną parą :)


9:17 - Tymczasem mamy dla was wieści z wczorajszych burz które przeszły nad województwem Lubuskim.

http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120707/REDAKCJA04/120709424
9:11 - Nowe komórki opadowe wybuchają w okolicach Częstochowy (Śląskie) oraz w Legionowie (Mazowieckie).

Być może za niedługi czas przekształcą się w komórki burzowe ponieważ od samego rana są na to świetne warunki.


9:00 - Jak wynika z nieoficjalnych informacji "w Lęborku w krótkim czasie spadło około 25 mm deszczu co doprowadziło do podtopień między innymi 2 tunelów w mieście. Także słychać było dzwięk syren, straże będą mieć pełno roboty po burzy jaka tam przeszła".  Jak was informowaliśmy w naszej relacji o lokalnych podtopieniach tak się właśnie stało, śledzcie nasze wpisy w relacji i ostrzeżenia meteorologiczne. Będziemy się starać robić to na bieżąco.


8:51 - MCS powoli odchodzi z dzielnic Polski...jeszcze dość mocniej daje się we znaki w rejonach Lęborka, Słupska czy Choczewo (Pomorskim). Elektryczność jej prawie ani trochę nie spada, niedługo być może będziemy wiedzieć coś więcej co tam się działo, być może dojdą jakieś zgłoszenia o podtopieniach czy powalonych drzewach, ale z naszej perspektywy oby takich żadnych nie było. Za burzą tworzy się linia znajdująca się od Grudziąca do Kościerzyny, widać że stale rośnie w siłę, będzie niosła za sobą nawalne opady deszczu doprowadzające do lokalnych podtopień.


7:56 - Mezoskalowy System Konwekcyjny ma się dobrze...przebył nocą długą drogę i jak nie jedni myśleli że się rozpadł. Ale to nie jest prawdą. Ta o to burza znajduję się w województwie Pomorskim i jest nadal bardzo grozna. Ma bardzo silny rdzeń opadowy który lokalnie może doprowadzić do lokalnych podtopień uliczek, piwnic itp. Jej aktywność elektryczna jest także pełna podziwu, także ludzie z tamtych rejonów mogą podziwiać przepiękne wyładowania CG jak i CC. Oprócz silnego opadu deszcz można spodziewać się gradu do 2cm oraz silnego podmuchu wiatru po przejściu shelf clouda do 80 km/h. Za MCS budują się nowe komórki burzowe które w każdej chwili mogą być bardzo silne i co najgorzej dołączyć się a to wskazuje że w niektórych dzielnicach na pewno doszło by do pewnych lokalnych podtopień.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego