Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

06.05.2012r. Relacja na żywo

2012-05-06 12:37:36, komentarzy: 4

19:53-Tak jak napisałem pod umieszczonym niżej zdjęciem tak się dzieje. Cumulusy które cały dzień krążyły ale nie wygenerowały nad Świętokrzyskim oraz Lubelskim województwem uaktywniają się i już notujemy z nich wyładowania. W Dęblinie (północny-zach. Lubelszczyzny) gdy spojrzymy się na południowy horyzont dostrzeżemy potężne cumulonimbusy sunące z zachodu na wschód. 

 

17:51-Burze już praktycznie wygasły. Pojedyncze wyładowania pojawiają się jeszcze na południowym-wschodzie województwa Podkarpackiego. Nad Czechami pojawiaja się nowe komórki burzowe. To z tamtych regionów w nocy wkroczy nad południe kraju strefa intensywnych opadów deszczu związana ze wcześniejszym rozwinięciem układu MCS. 

 

 

Na Mazowszu mamy jeszcze sporo Cumulusów które być może wystrzelą jeszcze tworząc komórki burzowe. Fot: Flash_Wojciech

 

17:19-Burze nad południowo-wschodnią Polską nieco osłabły. Nie wykluczamy nadal dobudowania się kolejnych komórek burzowych do owego klastra burzowego. Burze wraz z opadami zmierzaja w kierunku północno-wschodnim oraz wschodnim (Lubelszczyzna/Podkarpacie). Na południowy-zachód od Jastrzębiego-Zdroju pojawiła się nowa, narazie niewielka komórka burzowa. Niebawem wkroczy nad obszar Polski. Poniżej przedstawiamy fotografie wykonane w dniu dzisiejszym w Jaśle. Zdjęcia nadesłał nasz użytkownik "Kobraic".

 

 

 

16:06- Nad północno-wschodnią częścią kraju burze już praktycznie zanikły. Teraz chwile grozy przeżywają mieszkańcy Małopolski oraz Podkarpacia gdzie wykształciły się liczne komórki burzowe, satelitarnie widziane jako superkomórki burzowe. Pod ich rdzeniami notowane są opady grubego gradu oraz nawalne opady deszczu powodujące podtopienia. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem podczas przechodzenia owych burz są bardzo silne porywy wiatru, lokalnie powodujące spustoszenia. Chmury burzowe są bardzo dobrze rozbudowane i tak szybko nie odpuszczą. Dobudowywać się do nich będą nowe, równie groźne Cumulonimbusy. Wieczorem znad Czech wkroczy do Polski mezocyklonowy układ konwekcyjny, który przyniesie bardzo silne, lokalnie nawalne opady deszczu. Prawdopodobnie przesuwać się będzie od województwa Dolnośląskiego, Opolskiego, Śląskiego przez Świętokrzyskie, częściowo Łódzkie, Mazowieckie, Lubelskie, po Warmińsko-Mazurskie oraz Podlaskie. Dużej aktywości elektrycznej niestety obiecać nie możemy. Układ ten wyładuje się jescze przed naszymi południowymi regionami. Granice Polski przekroczy około północy. Jutro kolejne gwałtowne burze pojawią się nad Podkarpaciem, częściowo także na sąsiednich województwach. 

15:47-Mamy potwierdzenie, że wczorajszą przyczyną śmierci dwóch nastolatków było porażenie piorunem:

 

 

 

13:20-Gwałtowna chmura burzowa przesuwa się przez wschód województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz przez północ Podlaskiego. Odbociwość radarowa śmiało dochodzi tam do 60dbz, co świadczy o opadach gradu. Podczas jej przechodzenia mogą pojawiać się gwałtowne porywy wiatru oraz opady nawalnego deszczu. Pierwsze komórki burzowe pojawiły się także nad Podkarpaciem oraz Małopolską. Aktywność burz nad Polską stale rośnie. Kolejne chmury burzowe wypiętrzają się nad województwem Lubelskim. Niebawem zagrzmi także na Mazowszu oraz na Ziemi Świętokrzyskiej.

 

 

 

12:49-Bierzcie udział w relacji na żywo poprzez pisanie w komentarzach informacji o stanie pogody w Waszej wsi/miejscowości.

 

12:40-Prognozy modeli numerycznych wskazują na wejście układu MCS w pierwszej połowie nocy nad południowe regiony kraju znad Czech oraz Słowacji. Co do aktywności potencjalnego układu burzowego nie możemy za dużo obiecać. Pewne będzie to, że przyniesie on silne opady deszczu, lokalnie o charakterze nawalnym. Co z wyładowaniami atmosferycznymi? Dowiemy się w czasie. O wszelkich nowych wzmiankach dotyczących owego układu będziemy Was informować tu, w relacji na żywo. 

 

12:30-Pierwsze burze przesunęły się już nad województwem Warmińsko-Mazurskim. Wytworzyła się tam linia burzowa przypominająca linię szkwału. W tej chwili opuściła już tereny Polski odsuwając się nad Rosję, w stronę Kaliningradu. Nowe komórki burzowe rozbudowują się pomiędzy Olsztynem a Białymstokiem. Niedziela najwięcej burzowych zjawisk przyniesie na północnym-wschodzie kraju. Chmury burzowe pojawia się także w pasie województw: Warmińsko-Mazurskie, Kujawsko-Pomorskie, Podlaskie, Mazowieckie, Lubelskie, Świętokrzyskie, Podkarpackie, Małopolskie, Śląskie, Opolskie. W tych regionach mogą utworzyć się klastry burzowe, lokalnie superkomórki burzowe (największa szansa na północnym-wschodzie) niosące możliwość pojawienia się trąby powietrznej oraz gradu (<3cm). 

 

Chcesz wspomóc nasz portal? Wystarczy, że klikniesz w klika kwadratowych reklam umieszczonych po prawej stronie. Nic Cię to nie kosztuje a pomożesz nam utrzymać portal i wesprzesz jego rozwój :) 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

 • Patryk 13:04, 6 maja 2012

  Tuchów(małopolska), na płd. i płd.-wsch. widać ładne Cb, moją miejscowość miną, przesuwają się w kierunku podkarpacia. Póki co chyba nie dają wyładowań no ale pewnie lada chwila się to zmieni :)

  Ciekawe czy ten MCS powstanie nad Czechami i Słowacją i czy przyjdzie do Polski. Rzeki mają stany niskie ale i tak może być ciekawie :)

  Odpowiedz
 • Przemek Mańko 13:10, 6 maja 2012

  Na wschodniej Lubelszczyznie już komóreczki się w szybkim tempie budują...z max odbiciowością :) Będzie sie działo tam:)

  Odpowiedz
 • Mateusz 13:22, 6 maja 2012

  Gorlice tworzy sie komórka z maksymalna odbiciowościa duzo wyladowan dudni przez caly czas

  Odpowiedz
 • Krzyho 22:42, 6 maja 2012

  Tychy.Potężna ulewa,parę minut,2 grzmoty,obecnie spokój .

  Odpowiedz
Darmowe strony www dla każdego