Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

05.07.2012r. Relacja na żywo

2012-07-05 14:26:42, komentarzy: 0

00:13-MCS niebawem nadciągnie nad Poznań. W piątek spodziewamy się kolejnego układu MCS, ale tym razem bardziej w głębi kraju. Zagrzmii praktycznie wszędzie. 

 

 

 

23:31-Przez zachodnią część kraju przechodzi potężna linia szkwału, która może nieść niszczące porywy wiatru, opady gradu oraz nawalnego deszczu. Obrazy z radarów opadów mówią same za siebie, mamy do czynienia z prawdziwym i niszczącym Mezoskalowym Układem Konwekcyjnym.

 

"Nad miejscowościami Świdniki i Ciechanowicach w powiecie Kamienna Góra przeszło gradobicie, niszcząc dachy i samochody. Około godziny 18 z nieba zaczęły tam spadać lodowe kulki średnicy kilku centymetrów.

Według mieszkańcu trwało to około 10 minut. Lód uszkodził dachy na wielu domach, a deszcz zalał wnętrza. Wezwani na miejsce strażacy pomagali mieszkańcom w zabezpieczaniu budynków. Akcję utrudniał powracający co kilka minut ulewny deszcz, powiększając jeszcze straty. 

 

Kolejne problemy powodują ulewy. W rejonie Wojcieszowa i Świerzawy wylała rzeka Kaczawa, podtapiając kilkadziesiąt piwnic w budynkach oraz drogi nr 328 i 364. Fala idzie w kierunku Złotoryi.

Bardzo intensywne opady wystąpiły także w okolicach Gryfowa Śląskiego (w połowie drogi między Jelenią Górą a Zgorzelcem). Po oberwaniu chmury nad strażacy interweniowali ok. 50 razy. Z miejskiego przedszkola ewakuowano dzieci. Z powodu opadów trzeba było zamknąć drogę krajową nr 30 ze Zgorzelca do Jeleniej Góry w Olszynie.

 

Intensywne opady deszczu zaczęły się ok. godz. 13 i trwały do godz. 16. - Teraz wyszło słońce, ale w wielu miejscach doszło do lokalnych podtopień. Musieliśmy zamknąć cztery ulice, które zostały zalane - powiedział po południu burmistrz Gryfowa Śląskiego Olgierd Poniźnik. Jak dodał, w wielu miejscach woda wciąż stoi - ma od 30 do 50 cm. Straż pożarna poinformowała, że w gotowości jest zastęp z łódką, który w razie potrzeby może zająć się ewakuacją miejscowej ludności.

Do podtopień doszło również na granicy powiatów lubańskiego i lwóweckiego. Najbardziej ucierpiała Olszyna Lubańska, skąd ewakuowano pięć osób. 

TvnMeteo 

 

21:05-Zdjęcie z radaru Niemiec. Głównie widac Hook Echo.

 

20:25-Nieprawdopodobny deszcz przyniosła burza stacjonarna w Jeleniej Górze, spadło tam w ciągu 4h uwaga 175,2mm. Dlatego też wylała miejscowa rzeka Kwisa. Droga z Jeleniej Góry do Lubania jest nieprzejezdna, zdjęcie:

 

19:40-Pojedyncza komórka utrzymuje sie nadal w województwie Podlaskim-nie jest ona groźna, zanika. Natomiast bardzo ciekawie a zarazem niebezpiecznie jest w południowo-zachodniej części kraju, tam zbliża się 3 MCS-y, które najprawdopodobniej do 2h złączą się i powstanie jeden wielki potwór-dlatego dla tego rejonu jest wystawiona "3",głównie dotyczy to deszczu, gdyż od godziny 13:00 powstała tam burza stacjonarna, z której w niektórych miejscach napadało 80mm wody w ciągu 3h !! Burze kierują sie w kierunku północnym. A oto zdjęcie satelitarne tych burz:

 

17:45-Chcesz wspomóc nasz portal? Wystarczy, że klikniesz w klika kwadratowych reklam umieszczonych powyżej. Nic Cię to nie kosztuje a pomożesz nam utrzymać portal i wesprzesz jego rozwój.

 

17:32-Nad województwem Podkarpackim przechodzi superkomórka burzowa, która porusza się w kierunku północno-zachodnim. Owa chmura burzowa może wygenerować tornado. Niesie również nawalny opad deszczu oraz prawdopodobnie grad. Na jej drodze stanie lada moment Sanok.

 

http://www.kamera.czaszyn.pl/kamera.htm

 

17:21-Są pierwsze skutki dzisiejszych nawałnic. Najbardziej intensywne opady wystąpiły w okolicach Gryfowa Śląskiego (w połowie drogi między Jelenią Górą a Zgorzelcem). Po oberwaniu chmury nad strażacy interweniowali ok. 50 razy. Zalane zostało przedszkole – nie było już w nim dzieci.

Według informacji lokalnych władz, zamknięta miała też zostać droga wojewódzka nr 364 w okolicach Gryfowa Śląskiego. Na razie nie ma informacji o osobach poszkodowanych lub uszkodzeniach budynków.

W wiosce Rząsiny pod Gryfowem drogą płynie półmetrowa rzeka wody. Grad wielkości kurzych jaj padał w Rząsinach przez pół godziny.

Podtopiona jest też miejscowość Olszyna. Wiceburmistrz twierdzi, że wody jest więcej niż w sierpniu 2010 roku, wylały wszystkie rzeczki, zalane są drogi i ulice. Strażacy pomagają mieszkańcom przenosić się na wyższe kondygnacje budynków, bo woda wlewa się do mieszkań na parterze.

 

 

Źródło: Tvn24

 

14:33-Nad Europą środkową mamy prawdziwy wysyp burz:

 

 

 

14:24-Pierwsze komórki burzowe pojawiły się w województwie Dolnośląskim oraz Małopolskim. W tym pierwszym regionie burza jest gwałtowna. Tam też możemy spodziewać się opadów gradu jak i nawalnych opadów deszczu. Chmury burzowe powoli wędrują w kierunku północnym. Istnieje ryzyko podtopień, ze względu na "ślimaczą" wędrówkę rdzeni komórek burzowych.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego