Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

03.05.2012r. Relacja na żywo

2012-05-03 00:55:45, komentarzy: 7

Relację prowadzi Flash_Wojciech

 

19:49-Nad południowo-zachodnią Polską powstaje Mezoskalowy System Konwekcyjny który szybko przybiera na aktywności. Spory klaster burzowy, zbliżony do MCS'a przesuwa się także nad południowym-wschodem kraju. Ciekawa sytuacja pojawiła się także na południu mazowsza, gdzie między innymi nad Radomiem od prawie godziny wisi stacjonarna burza. Część burz wygasła ale  wzamian pojawią się nowe, miejscami jeszcze bardziej aktywne komórki burzowe. Zapowiada się ciekawa noc. 

 

 18:47-Potężne gradobicie w Zachełmiu Świętokrzyskim

 

 

 

16:32-Dochodzą do nas informacje o potężnym gradobiciu jakie miałoby przetoczyć się w województwie Swiętokrzyskim nad Zachełmiem Świętokrzyskim. Grad miał średnicę dochodzącą do nawet 3,5cm! Są pierwsze straty. Za chwilę więcej informacji.

 

 

15:53-Najnowsze aktualizacje modeli numerycznych mówią o bardzo burzowym piątku we wschodniej połowie kraju. Po burzowej nocy, rano potężne chmury burzowe sunąć będą przez prawą połowę kraju. Powstanie wiele superkomórek burzowych. Piątek będzie dniem w którym DLS lokalnie przekroczy wartość 20m/s przy CAPE dochodzącym a nawet przekraczającym wartość 2000j/kg! Piątek przyniesie apogeum gwałtownych zjawisk. Co do soboty to jeszcze się wstrzymam z prognozą, mimo to wspomnę, że przez wschód kraju ponownie przejdą gwałtowne burze.

 

 

15:36-Komórki burzowe są bardzo wydajne opadowo. W wielu przypadkach mamy do czynienia z burzami stacjonarnymi. Skutkiem takich burz są bardzo duże sumy opadów w bardzo niewielkim czasie. Dziś na przykłąd w Działoszynie w ciągu kilkudziesięciu minut spadło aż 22,3mm/m2. Pojawiają się lokalne podtopienia. 


15:16-Silny rozwój konwekcji pojawił się także nad województwem Świętokrzyskim. Nad Polska mamy "lęgarnię" chmur burzowych. Już niebawem cumulonimbusy wypiętrzą się także nad Mazowszem oraz Lubelszczyzną. To jest początek dzisiejszych znajwisk burzowych, ponieważ wieczorem spodziewamy się apogeum aktywności burzowej. Nie wykluczamy rozwinięcia się MCS'a, niosącego linię szkwału lub Bow Echo jak miało to miejsce wczoraj na terenie Niemiec.


14:15-Byc może w niedługich godzinach z formacji burzowych które powstały od Olkusza do Poznania powstanie Mezoskalowy System Konwekcyjny który przesuwał by się na północno-wschodnie dzielnice powodując bardzo ulewne opady deszczu a także dużą elektrycznosć burzową. Tym czasem silne burze które utworzyłysię w okolicach Nowego Sącza przesuwają się do miasta Tarnów i jego okolic, przy jej przechodzeniu mogą być podtopienia przez ulewne opady deszczu, opad gradu jest też jak najbardziej możliwy.

13:20-Poziom aktywności burz nad Polską bardzo szybko rośnie. Nad Polską już przesuwają się potężne Cumulonimbusy niosące ulewy a wraz z nimi wyładowania atmosferyczne. Powstały dwie formacje liniowe z których jedna co prawda słabnie ale nadal może nieść niebezpieczne zjawiska. Mowa o chmurach burzowych przemieszczających się przez Wielkopolskę. W tamtej strefie burzowej aktywność elektryczna spada ale nadal dobudowywać się będą nowe, aktywne komórki burzowe. Druga formacja liniowa, groźniejsza od tej z Wielkopolski utworzyła się pomiędzy Kluczborkiem, Częstochową a Krakowem. Tam tworzy się prawdopodobnie linia szkwału która będzie szybko zyskiwać na sile przesuwając się dalej ku regionom województwa Łódzkiego, Świętokrzyskiego oraz Mazowieckiego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że obie formacje liniowe się połączą tworząc jedną, potężną linię burzową niosącą nawalne opady deszczu, wyładowania atmosferyczne a wraz z nimi porywisty wiatr.


 

Relację prowadził Piotr J. (SoLBeT)

10:43

Burze występują dziś od samego rana. Aktualnie wyładowania są w okolicy Poznania, na granicy Polsko - Słowackiej i w okolicach Rybnika

11:00

Polscy Łowcy Burz prognozują dzisiaj burze praktycznie dla całego kraju..

11:09

Detektor Blids.de zanotował rozwój nowej komórki burzowej na wschód od Zielonej Góry

11:16

Prognozy na czwartek znowu ulegają częstym zmianom. Jednak jest wiele czynników, które będą decydować o tym, że burze będą gwałtowne. Będą ze sobą nieść silne, ulewne opady deszczu oraz może pojawić się grad, którego średnica może wynieść 2 -3 cm.

Burze najprawdopodobniej zaczną się tworzyć już od rana, ale tylko na zachodzie kraju. Z biegiem czasu będą powoli zmierzać w stronę centrum stopniowo wzmacniając się. Również nad krajem powoli zacznie tworzyć się ośrodek niżowy, w którym będą występować zbieżności wiatrów (w różnych miejscach). Do tego jeszcze dojdzie dość duża chwiejność termodynamiczna osiągająca 1000 – 2000 J/kg, z tym, że nie ma pewności jakie pkt rosy będą występować jutro w Polsce. Wystąpi również duża wodność atmosfery, sięgająca 30 mm. Najgroźniejsze burze powinny wystąpić wieczorem i w nocy, gdy front chłodny ruszy ku wschodowi. Wtedy najprawdopodobniej zamieni się w mezoskalowy układ konwekcyjny, niosący ze sobą ulewne opady deszczu z dużą ilością wyładowań atmosferycznych.

Źródło: Łowcy Burz

11:26
Przypominam wszystkim aby uważnie obserwować pogode w godzinach popołudniowych ponieważ może być niebezpiecznie. Proszę też o rozważne filmowanie burz. Zasady postępowania w czasie burzy możecie znaleźć pod tym linkiem: http://fanimeteo.pl/jak-uchronic-sie-przez-piekna-groza

11:37

Burza która wytworzyła się na wschód od Zielonej Góry wędruje w stronę Poznania.

11:50

Burza która się znajduje w okolicach Poznania bardzo się umocniła.. Może być bardzo elektryczna i jej rdzeń opadów też może być duży.. Na granicy Polsko - Słowackiej burza też się umocniła.

12:00

Nad Zakopanym burza bardzo się umocniła.. Na radarach wygląda bardzo groźnie...
Można obserwować pod tym linkiem: http://www.burze.dzis.net/?page=mapa

12:15

Burza która powstała nad Zakopanym wędruje ku połnocy lecz mozolnie.

12:20

Burza która aktualnie znajduje się w okolicach Poznania przypomina kształt BOW ECHO>, Nowe komórki burzowe utworzyły się w okolicach Ustrzyk Dolnych i Szklarskiej Poręby

12:27

Nowa komórka burzowa utworzyła się na Połnocny Zachód od Wrocławia.

12:40

Nowe burze tworzą się na styku województwa Śląskiego i Łodzkiego.

13:00

Coraz więcej burz tworzy się na terenie Polski

13:20

Nie daleko częstochowy powstał CB.

 


Chcesz wspomóc nasz portal? Wystarczy, że klikniesz w klika kwadratowych reklam umieszczonych po prawej stronie. Nic Cię to nie kosztuje a pomożesz nam utrzymać portal i wesprzesz jego rozwój :)  

« powrót

Dodaj nowy komentarz

 • Flash_Wojciech 11:03, 3 maja 2012

  Liczę na wieczornego MCS'a:)

  Odpowiedz
 • Piotr (SoLBeT) 11:10, 3 maja 2012

  Ja też. ;)

  Odpowiedz
 • Mateusz 11:15, 3 maja 2012

  Mam nadzieję że do mnie cośdzis dojdzie ;d

  Odpowiedz
 • Flash_Wojciech 11:16, 3 maja 2012

  11:16 - Dęblin (Lubelskie) - Błękitne niebo, lekki wiaterek, +27'C.

  Odpowiedz
 • Mateusz 11:19, 3 maja 2012

  do mnie nie śmiało chmury od zachodzu przychodzą, myślę że cośz tego będzie ;)

  Odpowiedz
 • Arek 13:47, 3 maja 2012

  mazowieckie, a konkretnie północne granice mają szanse? jeśli tak to na ile oceniacie?

  Odpowiedz
 • Flash_Wojciech 15:47, 3 maja 2012

  Północne? Jeśli tak to nocą:)

  Odpowiedz
Darmowe strony www dla każdego